Motoryzacja

Bagażniki dachowe

Czasy kiedy wyjeżdżaliśmy na wczasy wypchanym po brzegi bagażnikiem i wnętrzem samochodu na szczęście minęły bezpowrotnie. W obecnych czasach możemy podróżować komfortowo. Przy zakupie samochodu inwestujemy w dodatkowe wyposażenie, jakim jest bagażnik samochodowy. Bagażniki  nie sprawiają większych problemów z montażem, przeważnie są proste i montuje je się szybko. Ponadto stanowią one konstrukcję, która jest konieczna do montażu boxu dachowego czy też uchwytu do przewozu rowerów, czy nart.

W jaki sposób wybrać odpowiedni bagażnik samochodowy?

Pierwszą czynnością będzie sprawdzenie jaki typ nadwozia posiada nas samochód, czy jest to kombi, sedan, hatchback, suv czy van. Przy wyborze możemy skorzystać z wyszukiwarki internetowej podając rok produkcji samochodu, markę auta, model oraz wariant modelu. Nadwozia samochodów są coraz bardziej unowocześnione i dlatego wymagają  bardzo dobrego, a wręcz dopasowanego z perfekcją bagażnika samochodowego. Kupienie bagażnika uniwersalnego, które były stosowane kiedyś nie jest dobrym wyborem. Bagażniki takie mogą pognieść dach ,dlatego zawsze należy przy zakupie bagażnika sprawdzić jego możliwości dopasowania.

Nowoczesne bagażniki dachowe posiadają parę elementów. Składają się na to belki, kity i stopy. Dzięki temu, że kity można wymienić jest możliwość wykorzystania   bagażnika  po zmianie auta.

W jaki sposób zamontować bagażnik na dachu samochodu?

Najprościej założyć bagażnik na dachu, który posiada tradycyjny reling dający się złapać ręką. Należy wtedy dobrać belki poprzeczne i stopy.

Bezpieczeństwo zamontowanych bagażników samochodowych jest niezwykle ważne. Taki bagażnik razem ze swoim bagażem ma wysoką wagę, dlatego musi być bardzo stabilnie umocowany, żeby pęd powietrza podczas jazdy nie mógł  go zrzucić. Wszystkie bagażniki powinny być przetestowane, jak się zachowają podczas kolizji i powinny posiadać certyfikat TUV oraz City Cras.