Bez kategorii

Soplówka

Soplówka jeżowata w Polsce występuje bardzo rzadko oraz podlega ścisłej ochronie gatunkowej. Jej uzyskiwanie jest zupełnie zakazane, ponieważ jest to grzyb o stanie „wymierający” na „Czerwonej liście roślin oraz grzybów Polski”. Soplówkę jeżowatą, jaką poprzez typ w poszczególnych regionach określa się także brodą czy lwią grzywą, można za to niejednokrotnie napotkać w krajach azjatyckich, gdzie jest także uprawiana.

Soplówka jeżowata

Soplówka jeżowata (Hericium erinaceus ) to typ grzybów, jaki należy do grupy soplówkowatych (Hericiaceae). Porasta lasy liściaste, przede wszystkim takie, w jakich znajdują się stare drzewostany. Można je odnaleźć na samym dole pni takich drzew, jak: dęby, buki, orzechy włoskie oraz jabłonie. Pośród listy grzybów mających elementy o wartościach medycznych, można rozpoznać również soplówkę jeżowatą, jaka zwana jest także „lwią grzywą”, „małpią głową”, „białym pomponem”, natomiast choćby „baranią głową”. Właściwie jej wygląd powoduje, iż można nadać jej wyżej nadmienione wskazania.

Co należałoby wiedzieć?

Lion’s mane (Soplówka jeżowata) to grzyb, jest często na pniach drzew liściastych oraz owocowych. Od stuleci wykorzystywany często w medycynie chińskiej, i w krajach takich jak Indie lub Japonia. Mają liczne treści bioaktywne, jakie przyczyniają się do poprawy wydolności systemu. Ich funkcjonowanie wspomaga pracę umysłu, jelit i serca. Korzyści leczniczych ze jedzenia soplówki jest więcej. Oddziałuje na koncentrację, przyczynia się do zmniejszenia cholesterolu, zmniejsza wyczerpanie. Ma witaminę D i elementy mineralne takie jak fosfor, german, sód, selen, żelazo i cynk.